ITT Cannon, LLC KPT06F20-41PW
KPT06F20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F20-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
KPT06F20-41PW.pdf
Availability of KPT06F20-41PW
QUANTITY
KPT06F20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F20-41PW
Internal Part NumberEIS-KPT06F20-41PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F20-41PW
Related LinksKPT06F, KPT06F20-41PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F20-41PW Details Description
Related parts for KPT06F20-41PW
RES SMD 0.002 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 46POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 12POS datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf