ITT Cannon, LLC KPT06F22-55SDX
KPT06F22-55SDX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F22-55SDX
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPT06F22-55SDX.pdf
Availability of KPT06F22-55SDX
QUANTITY
KPT06F22-55SDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F22-55SDX
Internal Part NumberEIS-KPT06F22-55SDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F22-55SDX
Related LinksKPT06F2, KPT06F22-55SDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F22-55SDX Details Description
Related parts for KPT06F22-55SDX
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CKC34S datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 10MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MINI-SAS HD 1X2 INT PCB CONNECT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IMPACT 5-PAIR 10-COL OPEN 28MM M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 datasheet.pdf