ITT Cannon, LLC KPT06J16-26PY
KPT06J16-26PY picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J16-26PY
Brief Description
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06J16-26PY.pdf
Availability of KPT06J16-26PY
QUANTITY
KPT06J16-26PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J16-26PY
Internal Part NumberEIS-KPT06J16-26PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J16-26PY
Related LinksKPT06J, KPT06J16-26PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J16-26PY Details Description
Related parts for KPT06J16-26PY
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
FILTER COMPACT 4A PCB datasheet.pdf
BATT PK 6V AAA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC RES/MEM TEMP 10/10K 16CSBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOWER WIRE CLAMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf