ITT Cannon, LLC KPT06J18-30S
KPT06J18-30S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J18-30S
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06J18-30S.pdf
Availability of KPT06J18-30S
QUANTITY
KPT06J18-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J18-30S
Internal Part NumberEIS-KPT06J18-30S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J18-30S
Related LinksKPT06J, KPT06J18-30S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J18-30S Details Description
Related parts for KPT06J18-30S
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MEASURING RECEIVER RF 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
THERMOSTAT 3001 SER NON-HERMETIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf