ITT Cannon, LLC KPT06J22-36PW
KPT06J22-36PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J22-36PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06J22-36PW.pdf
Availability of KPT06J22-36PW
QUANTITY
KPT06J22-36PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J22-36PW
Internal Part NumberEIS-KPT06J22-36PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J22-36PW
Related LinksKPT06J, KPT06J22-36PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J22-36PW Details Description
Related parts for KPT06J22-36PW
KIT datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 350W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf