ITT Cannon, LLC KPT06J22-36PW
KPT06J22-36PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J22-36PW
Brief Description
CONN PLUG 36POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06J22-36PW.pdf
Availability of KPT06J22-36PW
QUANTITY
KPT06J22-36PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J22-36PW
Internal Part NumberEIS-KPT06J22-36PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J22-36PW
Related LinksKPT06J, KPT06J22-36PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J22-36PW Details Description
Related parts for KPT06J22-36PW
CONV DC/DC 0.8A 12V OUTPUT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 50POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 6.34M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VID DECODER NTSC/PAL 32-TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOT1061 datasheet.pdf