ITT Cannon, LLC KPT06J22-41PX
KPT06J22-41PX picture photo
Mfg. Part Number
KPT06J22-41PX
Brief Description
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06J22-41PX.pdf
Availability of KPT06J22-41PX
QUANTITY
KPT06J22-41PX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06J22-41PX
Internal Part NumberEIS-KPT06J22-41PX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06J22-41PX
Related LinksKPT06J, KPT06J22-41PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06J22-41PX Details Description
Related parts for KPT06J22-41PX
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
INSTALLATION LEVEL TERM BLOCK datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf