ITT Cannon, LLC KPT06P12-10PW
KPT06P12-10PW picture photo
Mfg. Part Number
KPT06P12-10PW
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
KPT06P12-10PW.pdf
Availability of KPT06P12-10PW
QUANTITY
KPT06P12-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06P12-10PW
Internal Part NumberEIS-KPT06P12-10PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06P12-10PW
Related LinksKPT06P, KPT06P12-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06P12-10PW Details Description
Related parts for KPT06P12-10PW
SENSOR LIQ LEVEL HORIZ ABS 10W datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 600MHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT I2C 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5A SOT223 datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SEMI-FLUSH 5.5" datasheet.pdf
RES 2.47K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf