ITT Cannon, LLC KPT06P24-61P
KPT06P24-61P picture photo
Mfg. Part Number
KPT06P24-61P
Brief Description
CONN PLUG 61POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06P24-61P.pdf
Availability of KPT06P24-61P
QUANTITY
KPT06P24-61P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06P24-61P
Internal Part NumberEIS-KPT06P24-61P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06P24-61P
Related LinksKPT06P, KPT06P24-61P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06P24-61P Details Description
Related parts for KPT06P24-61P
IC ADC 14BIT SAMPLING 16-CDIP datasheet.pdf
RESISTOR 18K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3800UF 20% 40V SNAP datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SNAP-IN MARKERS CARD WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf