ITT Cannon, LLC KPT06P8-33S
KPT06P8-33S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06P8-33S
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPT06P8-33S.pdf
Availability of KPT06P8-33S
QUANTITY
KPT06P8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06P8-33S
Internal Part NumberEIS-KPT06P8-33S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06P8-33S
Related LinksKPT06, KPT06P8-33S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06P8-33S Details Description
Related parts for KPT06P8-33S
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1500V RED 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf