ITT Cannon, LLC KPT07A14-19P
KPT07A14-19P picture photo
Mfg. Part Number
KPT07A14-19P
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT
Datasheet Download
KPT07A14-19P.pdf
Availability of KPT07A14-19P
QUANTITY
KPT07A14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07A14-19P
Internal Part NumberEIS-KPT07A14-19P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07A14-19P
Related LinksKPT07A, KPT07A14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07A14-19P Details Description
Related parts for KPT07A14-19P
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
LED 7-SEG .28" 3DIGIT BRT RED CC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf