ITT Cannon, LLC KPT07F16-26S
KPT07F16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPT07F16-26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT07F16-26S.pdf
Availability of KPT07F16-26S
QUANTITY
KPT07F16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07F16-26S
Internal Part NumberEIS-KPT07F16-26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07F16-26S
Related LinksKPT07F, KPT07F16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07F16-26S Details Description
Related parts for KPT07F16-26S
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MPR50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 66MM datasheet.pdf
FGR22 24VDC 2NO+2NC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf