ITT Cannon, LLC KPT07F16-26SZ
KPT07F16-26SZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT07F16-26SZ
Brief Description
CONN RCPT 26POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT07F16-26SZ.pdf
Availability of KPT07F16-26SZ
QUANTITY
KPT07F16-26SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07F16-26SZ
Internal Part NumberEIS-KPT07F16-26SZ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07F16-26SZ
Related LinksKPT07F, KPT07F16-26SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07F16-26SZ Details Description
Related parts for KPT07F16-26SZ
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 3A datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
ABS, 12-24VDC,PNP,BCD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 27000 UH 25% datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 12V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf