ITT Cannon, LLC KPT07P12-10S
KPT07P12-10S picture photo
Mfg. Part Number
KPT07P12-10S
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KPT07P12-10S.pdf
Availability of KPT07P12-10S
QUANTITY
KPT07P12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07P12-10S
Internal Part NumberEIS-KPT07P12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07P12-10S
Related LinksKPT07P, KPT07P12-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07P12-10S Details Description
Related parts for KPT07P12-10S
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SL-SMART5.0X/03/180 1.5SN BK datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 100000 UH 25% datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
60V SOT89 N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf