ITT Cannon, LLC KPT08E18-32S
KPT08E18-32S picture photo
Mfg. Part Number
KPT08E18-32S
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE R/A
Datasheet Download
KPT08E18-32S.pdf
Availability of KPT08E18-32S
QUANTITY
KPT08E18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08E18-32S
Internal Part NumberEIS-KPT08E18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08E18-32S
Related LinksKPT08E, KPT08E18-32S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08E18-32S Details Description
Related parts for KPT08E18-32S
CONN HEADER 70POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
2" X 5 YARDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf