ITT Cannon, LLC KPT08F12-10P
KPT08F12-10P picture photo
Mfg. Part Number
KPT08F12-10P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE R/A
Datasheet Download
KPT08F12-10P.pdf
Availability of KPT08F12-10P
QUANTITY
KPT08F12-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08F12-10P
Internal Part NumberEIS-KPT08F12-10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08F12-10P
Related LinksKPT08F, KPT08F12-10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08F12-10P Details Description
Related parts for KPT08F12-10P
MAT TABLE ESD 30"X72" ROYAL BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 160MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FMALE 6' R/A 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIDPIECE PAIR FOR FGG.3B. datasheet.pdf
SENSOR LASER 4M PNP 12-24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf