ITT Cannon, LLC KPT08F16-23P
KPT08F16-23P picture photo
Mfg. Part Number
KPT08F16-23P
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE RA PIN
Datasheet Download
KPT08F16-23P.pdf
Availability of KPT08F16-23P
QUANTITY
KPT08F16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT08F16-23P
Internal Part NumberEIS-KPT08F16-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT08F16-23P
Related LinksKPT08F, KPT08F16-23P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT08F16-23P Details Description
Related parts for KPT08F16-23P
FIXED IND 270UH 70MA 6.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.975K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 78K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN DSUB SCKT 37POS R/A datasheet.pdf