ITT Cannon, LLC KPT0E22-41SDN
KPT0E22-41SDN picture photo
Mfg. Part Number
KPT0E22-41SDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL
Datasheet Download
KPT0E22-41SDN.pdf
Availability of KPT0E22-41SDN
QUANTITY
KPT0E22-41SDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT0E22-41SDN
Internal Part NumberEIS-KPT0E22-41SDN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT0E22-41SDN
Related LinksKPT0E2, KPT0E22-41SDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT0E22-41SDN Details Description
Related parts for KPT0E22-41SDN
Connector Receptacle 8 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
3.96MM W/W REC HSG datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ RED,GRN SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf