ITT Cannon, LLC KPT2E16-26PWEXA206
KPT2E16-26PWEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT2E16-26PWEXA206
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPT2E16-26PWEXA206.pdf
Availability of KPT2E16-26PWEXA206
QUANTITY
KPT2E16-26PWEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT2E16-26PWEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT2E16-26PWEXA206
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT2E16-26PWEXA206
Related LinksKPT2E16-2, KPT2E16-26PWEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT2E16-26PWEXA206 Details Description
Related parts for KPT2E16-26PWEXA206
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 6TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC20S/AE20M/CCE20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf