ITT Cannon, LLC KPT6E14-19SDZ
KPT6E14-19SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT6E14-19SDZ
Brief Description
CONN PLUG 19POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT6E14-19SDZ.pdf
Availability of KPT6E14-19SDZ
QUANTITY
KPT6E14-19SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT6E14-19SDZ
Internal Part NumberEIS-KPT6E14-19SDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT6E14-19SDZ
Related LinksKPT6E1, KPT6E14-19SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT6E14-19SDZ Details Description
Related parts for KPT6E14-19SDZ
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 22MM AMB 24V datasheet.pdf
RES MO 1/2W 220 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf