ITT Cannon, LLC KPT7A10-6SEW
KPT7A10-6SEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7A10-6SEW
Brief Description
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT
Datasheet Download
KPT7A10-6SEW.pdf
Availability of KPT7A10-6SEW
QUANTITY
KPT7A10-6SEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7A10-6SEW
Internal Part NumberEIS-KPT7A10-6SEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7A10-6SEW
Related LinksKPT7A1, KPT7A10-6SEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7A10-6SEW Details Description
Related parts for KPT7A10-6SEW
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 5.6 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf