ITT Cannon, LLC KPT7A14-19PXEW
KPT7A14-19PXEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7A14-19PXEW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS W/PIN JAM NUT
Datasheet Download
KPT7A14-19PXEW.pdf
Availability of KPT7A14-19PXEW
QUANTITY
KPT7A14-19PXEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7A14-19PXEW
Internal Part NumberEIS-KPT7A14-19PXEW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7A14-19PXEW
Related LinksKPT7A14, KPT7A14-19PXEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7A14-19PXEW Details Description
Related parts for KPT7A14-19PXEW
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 15.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf