ITT Cannon, LLC KPT7E20-41PEW
KPT7E20-41PEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7E20-41PEW
Brief Description
CONN RCPT 41POS W/PIN JAM NUT
Datasheet Download
KPT7E20-41PEW.pdf
Availability of KPT7E20-41PEW
QUANTITY
KPT7E20-41PEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7E20-41PEW
Internal Part NumberEIS-KPT7E20-41PEW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7E20-41PEW
Related LinksKPT7E2, KPT7E20-41PEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7E20-41PEW Details Description
Related parts for KPT7E20-41PEW
CONN RECEPT CBL MNT 3POS W/PINS datasheet.pdf
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 574MA 481 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf