ITT Cannon, LLC KPT7E22-55PEW
KPT7E22-55PEW picture photo
Mfg. Part Number
KPT7E22-55PEW
Brief Description
CONN RCPT 55POS W/PIN JAM NUT
Datasheet Download
KPT7E22-55PEW.pdf
Availability of KPT7E22-55PEW
QUANTITY
KPT7E22-55PEW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT7E22-55PEW
Internal Part NumberEIS-KPT7E22-55PEW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT7E22-55PEW
Related LinksKPT7E2, KPT7E22-55PEW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT7E22-55PEW Details Description
Related parts for KPT7E22-55PEW
IC REGISTER STATIC DL 4BIT 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER 600V 200/420MA 8-DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 489BGA datasheet.pdf
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf