ITT Cannon, LLC KPTC2E22-41PC
KPTC2E22-41PC picture photo
Mfg. Part Number
KPTC2E22-41PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPTC2E22-41PC.pdf
Availability of KPTC2E22-41PC
QUANTITY
KPTC2E22-41PC Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC2E22-41PC
Internal Part NumberEIS-KPTC2E22-41PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder Cup
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTC2E22-41PC
Related LinksKPTC2E, KPTC2E22-41PC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTC2E22-41PC Details Description
Related parts for KPTC2E22-41PC
RES SMD 13 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER RADIAL 250V 5A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf