ITT Cannon, LLC KPTC2E22-55SCMB
KPTC2E22-55SCMB picture photo
Mfg. Part Number
KPTC2E22-55SCMB
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPTC2E22-55SCMB.pdf
Availability of KPTC2E22-55SCMB
QUANTITY
KPTC2E22-55SCMB Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC2E22-55SCMB
Internal Part NumberEIS-KPTC2E22-55SCMB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C