ITT Cannon, LLC KPTC6E14-12SC
KPTC6E14-12SC picture photo
Mfg. Part Number
KPTC6E14-12SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPTC6E14-12SC.pdf
Availability of KPTC6E14-12SC
QUANTITY
KPTC6E14-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC6E14-12SC
Internal Part NumberEIS-KPTC6E14-12SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeSolder Cup
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTC6E14-12SC
Related LinksKPTC6E, KPTC6E14-12SC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTC6E14-12SC Details Description
Related parts for KPTC6E14-12SC
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOD PH-LINE 1.07X1.07X0.4"PCB datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf