ITT Cannon, LLC KPTR6F18-11P
KPTR6F18-11P picture photo
Mfg. Part Number
KPTR6F18-11P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPTR6F18-11P.pdf
Availability of KPTR6F18-11P
QUANTITY
KPTR6F18-11P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTR6F18-11P
Internal Part NumberEIS-KPTR6F18-11P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTR6F18-11P
Related LinksKPTR6F, KPTR6F18-11P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTR6F18-11P Details Description
Related parts for KPTR6F18-11P
TERMINAL BLOCK 5MM 2ROW 4POS PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
MPAC DISCR KEY RCPT datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf