Eaton (formerly Cooper Bussmann) KR-5R5C334-R
KR-5R5C334-R picture photo
Mfg. Part Number
KR-5R5C334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KR-5R5C334-R.pdf
Availability of KR-5R5C334-R
QUANTITY
KR-5R5C334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KR-5R5C334-R
Internal Part NumberEIS-KR-5R5C334-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductPowerStor® Supercapacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KR
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR-5R5C334-R
Related LinksKR-5R5, KR-5R5C334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KR-5R5C334-R Details Description
Related parts for KR-5R5C334-R
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 500-SBGA datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 2A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
GRN YEL 2.2V 2.1V 20MA datasheet.pdf