Eaton (formerly Cooper Bussmann) KR-5R5C334-R
KR-5R5C334-R picture photo
Mfg. Part Number
KR-5R5C334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KR-5R5C334-R.pdf
Availability of KR-5R5C334-R
QUANTITY
KR-5R5C334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KR-5R5C334-R
Internal Part NumberEIS-KR-5R5C334-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductPowerStor® Supercapacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KR
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR-5R5C334-R
Related LinksKR-5R5, KR-5R5C334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KR-5R5C334-R Details Description
Related parts for KR-5R5C334-R
FLOATSWITCH 25VA DUAL VERT 177MM datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 24" datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 254 TYPED 43POS datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 104MHZ 24FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf