Eaton (formerly Cooper Bussmann) KR-5R5V334-R
KR-5R5V334-R picture photo
Mfg. Part Number
KR-5R5V334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KR-5R5V334-R.pdf
Availability of KR-5R5V334-R
QUANTITY
KR-5R5V334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KR-5R5V334-R
Internal Part NumberEIS-KR-5R5V334-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductPowerStor® Supercapacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KR
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR-5R5V334-R
Related LinksKR-5R5, KR-5R5V334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KR-5R5V334-R Details Description
Related parts for KR-5R5V334-R
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 18P datasheet.pdf
RW 118-3 MICRO SLIDES datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 66POS datasheet.pdf
CFR25 5% 82R datasheet.pdf