Murata Electronics North America KR355WD72E225MH01K
KR355WD72E225MH01K picture photo
Mfg. Part Number
KR355WD72E225MH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 250V X7T 2220
Datasheet Download
KR355WD72E225MH01K.pdf
Availability of KR355WD72E225MH01K
QUANTITY
KR355WD72E225MH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KR355WD72E225MH01K
Internal Part NumberEIS-KR355WD72E225MH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR355WD72E225MH01K
Related LinksKR355WD72, KR355WD72E225MH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KR355WD72E225MH01K Details Description
Related parts for KR355WD72E225MH01K
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV SLD datasheet.pdf
MODULE IGBT 31A 600V ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR DRSW SMT W/CAP datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 667MA 10W datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
LDS USB PROGRAM ADAPT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf