Murata Electronics North America KR355WD72E225MH01K
KR355WD72E225MH01K picture photo
Mfg. Part Number
KR355WD72E225MH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 250V X7T 2220
Datasheet Download
KR355WD72E225MH01K.pdf
Availability of KR355WD72E225MH01K
QUANTITY
KR355WD72E225MH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KR355WD72E225MH01K
Internal Part NumberEIS-KR355WD72E225MH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKR3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KR355WD72E225MH01K
Related LinksKR355WD72, KR355WD72E225MH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KR355WD72E225MH01K Details Description
Related parts for KR355WD72E225MH01K
CABLE FLAT FLEX 8POS 1MM 10" datasheet.pdf
BANANA PLUG/JACK ISOL RED datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR ABS 6-SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 0805 SMD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 1MHZ SSM datasheet.pdf