TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRP-11AG-120
KRP-11AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRP-11AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRP-11AG-120.pdf
Availability of KRP-11AG-120
QUANTITY
KRP-11AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-11AG-120
Internal Part NumberEIS-KRP-11AG-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-11AG-120
Related LinksKRP-11, KRP-11AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRP-11AG-120 Details Description
Related parts for KRP-11AG-120
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 5TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .217" datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf