TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRP-5AG-120
KRP-5AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRP-5AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRP-5AG-120.pdf
Availability of KRP-5AG-120
QUANTITY
KRP-5AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-5AG-120
Internal Part NumberEIS-KRP-5AG-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-5AG-120
Related LinksKRP-5, KRP-5AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRP-5AG-120 Details Description
Related parts for KRP-5AG-120
VARISTOR 50V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ISOLATED AMP 2 CHAN DIN RAIL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 9POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE DIFF 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 204MA 1.53 OHM TH datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 8A datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf