Eaton (formerly Cooper Bussmann) KRP-C-800SP
KRP-C-800SP picture photo
Mfg. Part Number
KRP-C-800SP
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 800A 600V T-LAG CLASS L
Datasheet Download
KRP-C-800SP.pdf
Availability of KRP-C-800SP
QUANTITY
KRP-C-800SP Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-C-800SP
Internal Part NumberEIS-KRP-C-800SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKRP-C
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current800A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.750" L (63.50mm x 95.25mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-C-800SP
Related LinksKRP-C, KRP-C-800SP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KRP-C-800SP Details Description
Related parts for KRP-C-800SP
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DRIVER 3ST SGL LP 6SON datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf