TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-11AG-240
KRPA-11AG-240 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-11AG-240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
KRPA-11AG-240.pdf
Availability of KRPA-11AG-240
QUANTITY
KRPA-11AG-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-11AG-240
Internal Part NumberEIS-KRPA-11AG-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model2-1393104-7.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.75mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)204 VAC
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance9.11 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-11AG-240
Related LinksKRPA-1, KRPA-11AG-240 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-11AG-240 Details Description
Related parts for KRPA-11AG-240
CONN HEADER 12POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 230V datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 5POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 260A 1250W PLUS247 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 192KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf