TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-14AN-120
KRPA-14AN-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-14AN-120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Datasheet Download
KRPA-14AN-120.pdf
Availability of KRPA-14AN-120
QUANTITY
KRPA-14AN-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-14AN-120
Internal Part NumberEIS-KRPA-14AN-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model7-1393104-3.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B, Incandescent Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-14AN-120
Related LinksKRPA-1, KRPA-14AN-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-14AN-120 Details Description
Related parts for KRPA-14AN-120
DIODE PIN SGL 80V 100MA TSLP-2-7 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 533MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN FPC TOP 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
12V DC WATER PUMP datasheet.pdf