TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRPA-5AG-120
KRPA-5AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRPA-5AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRPA-5AG-120.pdf
Availability of KRPA-5AG-120
QUANTITY
KRPA-5AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRPA-5AG-120
Internal Part NumberEIS-KRPA-5AG-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRPA
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRPA-5AG-120
Related LinksKRPA-5, KRPA-5AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRPA-5AG-120 Details Description
Related parts for KRPA-5AG-120
CONN HDR DUAL 34POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG SPST N/C 14TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/16-100' BLUE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 159MA 620 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
SOCKET datasheet.pdf
PIN HDR BREAKABLE VERT 350MM 10C datasheet.pdf