C&K Components KSC151GLFS
KSC151GLFS picture photo
Mfg. Part Number
KSC151GLFS
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
Datasheet Download
KSC151GLFS.pdf
Availability of KSC151GLFS
QUANTITY
KSC151GLFS Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC151GLFS
Internal Part NumberEIS-KSC151GLFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationKSCx Improvement 14/Nov/2007
KSC Series Marking 19/Sep/2014
Standard Package2,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesKSC
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 32VDC
Actuator TypeWithout
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins2.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.20mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force550gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Actuator Material-
Switch Travel0.35mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC151GLFS
Related LinksKSC15, KSC151GLFS Datasheet, C&K Components Distributor
KSC151GLFS Details Description
Related parts for KSC151GLFS
SWITCH AUTODIP 8POS TOP ACT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V 0606 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf