C&K Components KSC421V30ACT3.17
KSC421V30ACT3.17 picture photo
Mfg. Part Number
KSC421V30ACT3.17
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V
Datasheet Download
KSC421V30ACT3.17.pdf
Availability of KSC421V30ACT3.17
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KSC421V30ACT3.17 Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC421V30ACT3.17
Internal Part NumberEIS-KSC421V30ACT3.17
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationKSC Series Marking 19/Sep/2014
Standard Package500
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesKSC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 32VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins3.17mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Outline7.40mm x 6.90mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force170gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Actuator Material-
Switch Travel0.375mm
Mechanical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC421V30ACT3.17
Related LinksKSC421V3, KSC421V30ACT3.17 Datasheet, C&K Components Distributor
KSC421V30ACT3.17 Details Description
Related parts for KSC421V30ACT3.17
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf