Standex-Meder Electronics KSK-1A85-2025
KSK-1A85-2025 picture photo
Mfg. Part Number
KSK-1A85-2025
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SWITCH REED 1000VDC 100W AXL
Datasheet Download
KSK-1A85-2025.pdf
Availability of KSK-1A85-2025
QUANTITY
KSK-1A85-2025 Order Process
Ship out your order
Specifications of KSK-1A85-2025
Internal Part NumberEIS-KSK-1A85-2025
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReed Switch Technology
Reed Switch Magnet Interaction
Reed Sensors vs. Hall & Electromechanical
Magnetic Mapping
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesKSK
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate20 ~ 25AT
Must Release-
Switching Current (DC) (Max)1A
Switching Voltage (DC) (Max)1000V
Switching Power (Max)100W
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSK-1A85-2025
Related LinksKSK-1A, KSK-1A85-2025 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
KSK-1A85-2025 Details Description
Related parts for KSK-1A85-2025
RES SMD 1.82KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 710MA 256 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 181MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POSITIONER STATIC MS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf