Essentra Components (formerly Richco, Inc.) KSLSP2-10-01
KSLSP2-10-01 picture photo
Mfg. Part Number
KSLSP2-10-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK KEY SLOT 5/8"
Datasheet Download
KSLSP2-10-01.pdf
Availability of KSLSP2-10-01
QUANTITY
KSLSP2-10-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of KSLSP2-10-01
Internal Part NumberEIS-KSLSP2-10-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesKSLSP
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeKey Slot
Between Board Height0.625" (15.88mm) 5/8"
Length - Overall0.939" (23.85mm)
Support Hole Diameter0.187" (4.75mm) 3/16"
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter0.245" (6.25mm)
Mounting Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSLSP2-10-01
Related LinksKSLSP2, KSLSP2-10-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
KSLSP2-10-01 Details Description
Related parts for KSLSP2-10-01
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7688 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC datasheet.pdf