C&K Components KT11B0SAM35LFG
KT11B0SAM35LFG picture photo
Mfg. Part Number
KT11B0SAM35LFG
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V
Datasheet Download
KT11B0SAM35LFG.pdf
Availability of KT11B0SAM35LFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KT11B0SAM35LFG Order Process
Ship out your order
Specifications of KT11B0SAM35LFG
Internal Part NumberEIS-KT11B0SAM35LFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesKT
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage1VA @ 32VAC/DC
Actuator TypeFlush
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins-
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.30mm x 6.30mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force300gf
Ingress ProtectionIP57 - Dust Protected, Waterproof
FeaturesSealed
Actuator MaterialRubber
Switch Travel-
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KT11B0SAM35LFG
Related LinksKT11B0S, KT11B0SAM35LFG Datasheet, C&K Components Distributor
KT11B0SAM35LFG Details Description
Related parts for KT11B0SAM35LFG
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 570MA 1.65 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECTOR SOD-523 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD PLL 16TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf