AVX Corporation KT2520F37400ZAW18TBK
KT2520F37400ZAW18TBK picture photo
Mfg. Part Number
KT2520F37400ZAW18TBK
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 37.4MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
KT2520F37400ZAW18TBK.pdf
Availability of KT2520F37400ZAW18TBK
QUANTITY
KT2520F37400ZAW18TBK Order Process
Ship out your order
Specifications of KT2520F37400ZAW18TBK
Internal Part NumberEIS-KT2520F37400ZAW18TBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKT2520F, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency37.4MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KT2520F37400ZAW18TBK
Related LinksKT2520F374, KT2520F37400ZAW18TBK Datasheet, AVX Corporation Distributor
KT2520F37400ZAW18TBK Details Description
Related parts for KT2520F37400ZAW18TBK
IC CLK GEN 1:1 LOW JITTER 32QFN datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT GRN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 150A 5-24VDC IN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.3 TH datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #10 SOL-# datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf