AVX Corporation KT2520Y40000ECV28TBA
KT2520Y40000ECV28TBA picture photo
Mfg. Part Number
KT2520Y40000ECV28TBA
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
KT2520Y40000ECV28TBA.pdf
Availability of KT2520Y40000ECV28TBA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KT2520Y40000ECV28TBA Order Process
Ship out your order
Specifications of KT2520Y40000ECV28TBA
Internal Part NumberEIS-KT2520Y40000ECV28TBA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTCXOs for GPS and Cell Phone Applications
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKT2520Y, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KT2520Y40000ECV28TBA
Related LinksKT2520Y400, KT2520Y40000ECV28TBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
KT2520Y40000ECV28TBA Details Description
Related parts for KT2520Y40000ECV28TBA
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 4POS 7.5MM datasheet.pdf
HDR SHROUDED POL STR 20POS LONG datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 6NS 144FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG GRN 3.28' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf