United Chemi-Con KTD250B685M43A0T00
KTD250B685M43A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD250B685M43A0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD250B685M43A0T00.pdf
Availability of KTD250B685M43A0T00
QUANTITY
KTD250B685M43A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD250B685M43A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD250B685M43A0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD250B685M43A0T00
Related LinksKTD250B68, KTD250B685M43A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD250B685M43A0T00 Details Description
Related parts for KTD250B685M43A0T00
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 50POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR CBL ONE 20POS&TWO 14POS SCKT datasheet.pdf
RES 62.35 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATER QUAD 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 24MM CHASSIS datasheet.pdf