United Chemi-Con KTD500B105M32A0T00
KTD500B105M32A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD500B105M32A0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD500B105M32A0T00.pdf
Availability of KTD500B105M32A0T00
QUANTITY
KTD500B105M32A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD500B105M32A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD500B105M32A0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD500B105M32A0T00
Related LinksKTD500B10, KTD500B105M32A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD500B105M32A0T00 Details Description
Related parts for KTD500B105M32A0T00
IND DELAY LINE 100PS 1 OHM TH datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM09H/AE09G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO263AB datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf