United Chemi-Con KTD500B106M55A0T00
KTD500B106M55A0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTD500B106M55A0T00
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
KTD500B106M55A0T00.pdf
Availability of KTD500B106M55A0T00
QUANTITY
KTD500B106M55A0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTD500B106M55A0T00
Internal Part NumberEIS-KTD500B106M55A0T00
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTD500B106M55A0T00
Related LinksKTD500B10, KTD500B106M55A0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTD500B106M55A0T00 Details Description
Related parts for KTD500B106M55A0T00
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 50 POS datasheet.pdf
750 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf