United Chemi-Con KTJ101B685M55BFT00
KTJ101B685M55BFT00 picture photo
Mfg. Part Number
KTJ101B685M55BFT00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
KTJ101B685M55BFT00.pdf
Availability of KTJ101B685M55BFT00
QUANTITY
KTJ101B685M55BFT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTJ101B685M55BFT00
Internal Part NumberEIS-KTJ101B685M55BFT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Reliability Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKTJ, NTJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / CaseStacked SMD, 2 J-Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.217" (5.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Stacked)
Lead StyleJ-Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTJ101B685M55BFT00
Related LinksKTJ101B68, KTJ101B685M55BFT00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTJ101B685M55BFT00 Details Description
Related parts for KTJ101B685M55BFT00
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 150MA 22 OHM TH datasheet.pdf
RES 14K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 30POS datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf